
| Årtal: | 2016 |
| Skick: | Mycket bra (4 av 5) |
| Serie/boettnummer: | 88962*** |
| Originalgaranti: | Daterad 08/12/2016, utfärdad i Frankrike |
| Box: | Originalbox medföljer (Skick 3 av 5) |
| Övrigt: | Passar handleder upp till 17.5cm. |
| Tidsavvikelse: | Ca. +1 sekunder per dygn (Amplitud 275 ° / Beat error 0.2 ms) |
| Trycktestad: | Ja |
| Modell: | 212.30.41.20.01.003 |
| Tillverkare: | Omega |
| Serie: | Seamaster Diver 300m Co-Axial 41mm |
| Typ: | Herrklocka, Dykarmodell |
| Diameter: | Ø 41 mm |
| Tjocklek: | 12.5 mm |
| Boett: | Borstat/polerat stål |
| Baksida boett: | Solid |
| Armband: | Borstat och polerat stål |
| Urtavla: | Svart med självlysande indexmarkeringar, självlysande visare |
| Spänne: | Viklås i stål |
| Glas: | Repskyddat safirglas |
| Bezel (ring): | Keramisk, svart, vridbar motsols |
| Urverkstyp: | Automatiskt, självuppdragande |
| Sekundvisare: | Svepande |
| Urverk: | Omega Co-Axial 2500 (basverk ETA 2892-A2) med 27 juveler, 25200 vph |
| Gångreserv: | 48 timmar |
| Datumangivelse: | Datum, snabbt datumskifte |
| Funktioner: | Heliumvalv |
| Övrigt: | Kronometer (COSC-certifierad), skruvkrona |