
| Årtal: | 2020 |
| Skick: | Mycket bra (4 av 5) |
| Senaste service: | 04/06/2025 |
| Serie/boettnummer: | 1*** |
| Originalgaranti: | Daterad 28/06/2020, utfärdad i Sverige |
| Box: | Originalbox medföljer (Skick 4 av 5) |
| Instruktionsmanual: | Ja |
| Övrigt: | Serviceintyg medföljer. Passar handleder upp till 17.5cm. |
| Tidsavvikelse: | Ca. +1 sekunder per dygn (Amplitud 296 ° / Beat error 0.3 ms) |
| Trycktestad: | Ja |
| Modell: | UTC Extreme II |
| Tillverkare: | Sjöö Sandström |
| Typ: | Herrklocka |
| Diameter: | Ø 44.2 mm |
| Mått: | 52 x 44.5 mm, rund |
| Tjocklek: | 16 mm |
| Boett: | Borstat stål |
| Baksida boett: | Repskyddat safirglas |
| Armband: | Svart gummi |
| Urtavla: | Silver med självlysande indexmarkeringar, självlysande visare |
| Spänne: | Viklås i stål |
| Glas: | Repskyddat safirglas |
| Bezel (ring): | Stål, borstat |
| Urverkstyp: | Automatiskt, självuppdragande |
| Sekundvisare: | Svepande |
| Urverk: | Sjöö Sandström SS G4 (basverk ETA/Valjoux 7754 (top grade)) med 25 juveler, 28800 vph |
| Gångreserv: | 48 timmar |
| Datumangivelse: | Datum |
| Funktioner: | - GMT - Separat sekundvisning - Kronograf |
| Övrigt: | Skruvkrona |